V Malaviju smo s 7.1. pričeli novo šolsko leto, ki bo trajalo do konca novembra. Ob prihodu v šolo so otroci dobili rezultate zaključnih testov, ki so jih pisali v zadnjem tednu novembra. Zaradi ELinih vsakodnevnih delavnic, kjer jih tudi po 200 vsako popoldne dodatno trenira matematiko, angleščino, jezik Chichewa, branje in pisanje, OŠ Mazembe poroča, da vsako leto več otrok izdela razrede in da nam je vaška skupnost močno hvaležna. Če vlagaš v izobrazbo je prihodnost svetlejša, saj bodo otroci v prihodnosti manj izkoriščeni, ker bodo znali dobro brati, pisati, govoriti angleško in pa predvsem razmišljati s svojo glavo.
Še vedno je kar nekaj otrok, ki vsakoletno ne napredujejo v naslednji razred, razlogov za to je veliko; učiteljica prvega razreda sama poučuje 220 učencev, v razredu je izjemno malo učbenikov (mojo ekipo sem že večkrat napotila v mestne knjigarne, da bi jih kupili za OŠ Mazembe, a v knjigarnah dajo vedno isti odgovor; ” Ne morete jih kupiti, saj jih več ne tiskajo.”), otroci nimajo delovnih zvezkov imajo le zvezke, ki jim jih podarite preko botrske podpore v šolah ni malic ali kosil, otroci od doma prinesejo mrzle kose polente, riž, banane in to pojedo skozi cel šolski dan. Torej so čez dan lačni in saj veste, kako težko se je učiti s krulečimi želodčki in takrat še možgani ne morejo akceptirati snovi. Učitelji poučujejo le frontalno (zaradi velikega števila otrok & držanja discipline, se ne morejo ukvarjati s posameznimi otroki, ki snovi ne osvojijo takoj) in tak način poučevanja prinese malo uspehov. Tudi doma, je nekaj staršev nepismenih in vsi so prezaposleni z delom na poljih, z gospodinjskimi opravili, z ribolovom in služenjem vsakodnevnega kruha, da družine lahko preživijo od danes do jutri. Tako, da se starši ob večerih, ko pridejo domov, skoncentrirajo na pripravo hrane in se ob ognju, ki je edini vir svetlobe, ne ukvarjajo s svojimi otroki in jim razlagajo snov, če je ti niso razumeli. Učbenikov ni doma in tudi elektrike ne (ELIN center je edina stavba v 30km, ki ima elektriko). Tako, da tistim botrom, katerih otroci niso izdelali razredov, pravim, res vas prosim, da ne bodite preveč razočarani. Lahko vam zagotovim, da se vsi otroci res zelo trudijo in dajo vse od sebe, da bi jim uspelo napredovati, še posebej ker vedo, da ste ob njih vi, ki vam je mar za njih. Nekateri imajo znižane kognitivne sposobnosti in potem se ob problemih, ki sem jih naštela zgoraj, uspeh in razumevanje ter osvajanje potrebne snovi podaljša še za kakšno leto, dve. V afriških državah, kjer sem do sedaj živela in vodila projekte (Uganda, Tanzanija, Kenija in Malavi) res ni velika stvar, če otrok ponavlja razred in zaradi problemov, s katerimi se soočajo v javnem šolskem sistemu je pač kot je. V privatnih, plačljivih šolah pa je situacija drugačna (otroci dobijo enak standard izobrazbe kot v SLO, razmerje med učiteljem: št.učencev je 1:25 , vsak otrok ima potrebne učbenike, šolski material, 2x obrok skuhan v šoli, učiteljica poskrbi in preveri, da vsak otrok osvoji snov, preden predava naprej) in redko kdo od otrok ponavlja razred. Na žalost je v Afriki kvalitetna izobrazba privilegij bogatašev in ne pravica vsakogar, kot bi morala biti in je v Sloveniji. Zato se tudi trudim ter z ELInimi programi skušam vsaj malo pripomoči k pravičnosti. A brez vas in moje malavijske ekipe mi ne bi uspelo, zato HVALA vam, da ste z nami, ljuba dobra srca.
Februarja se bo začela deževna doba, kar pomeni, da se bodo malarični komarji spet divje razmnožili in s tem bo porast okužb z malarijo, za katero zbolijo že dojenčki. To nevarno bolezen lahko preprečimo, da otrokom razredlimo mreže proti komarjem in zato so te na zdajšnjemu spisku daril. Gre za veliko mrežo, pod katero lahko spi cela družina, poleg nje je vsak otrok dobil 2x 200 listna zvezka, 2 kemika ali svinčnika, zobno ščetko in zobno pasto (da se jim zobkov ni treba spirati le s slano vodo, kot so to počeli poprej) ter milo.
Srčna hvala vsem, ki ste del naše afriške družine, zaradi vas lahko polepšujemo in celo rešujemo te neverjetne angelske dušice. Če želite postati botri, obiščite povezavo: www.ela-africa.org/sponsorship